Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jak Pilínkov přišel o MS v lyžování... aneb malé ohlédnutí za spoustou sněhu

26. 3. 2009

Mladá fronta DNES
3.4.2008
Kumpošt: Jiná varianta pro tratě než Vesec nebyla

Liberec - Bývalý prezident Organizačního výboru pro mistrovství světa v klasickém lyžování v roce 2009 v Liberci Roman Kumpošt, který stál u zrodu myšlenky umístit běžecký areál do Liberce-Vesce, trvá na tom, že šlo o optimální a v podstatě jedinou variantu.

"Nerozhodl jsem o tom sám, na rozhodnutí se podílela celá řada lidí, zástupci města, FIS i českého svazu lyžařů," říká Kumpošt (na snímku). "Uvažovali jsme o Bedřichově, ale měli jsme problém s ochranáři, kteří nechtěli, abychom káceli lesy nebo jezdili po loukách v chráněném pásmu. Nelíbilo se to ani majitelům pozemků, kteří chtěli, abychom tratě po skončení mistrovství uvedli do původního stavu. Navíc je Bedřichov velmi malý a není tu žádné zázemí pro tak velkou akci."

Podle něj pro Vesec rozhodlo i to, že je to jediný velký a volný prostor v okolí Liberce. "Dalo se tu vybudovat dostatečné zázemí, parkoviště, trati podle všech požadavků. Navíc je to kousek od města, takže není problém s dopravou, ani pro závodníky, ani pro návštěvníky," poznamenal Kumpošt. Na námitku, že areál je nízko, a že tu prakticky není sníh, odpovídá: "O tom, že je nízko, věděli všichni od samého počátku. Bylo jasné, že jej bude nutné uměle zasněžovat. Dokonce to byla jedna z podmínek FIS - nespoléhat na přírodní sníh. Také jsme počítali s tím, že vybudujeme areál na celoroční využití, který v Liberci už zůstane."

K tomu, co se stalo na letošním Světovém poháru, kdy ve Vesci ještě pár dnů před závody bylo místo sněhu bláto a sníh nakonec dováželi organizátoři na poslední chvíli z Jizerských hor, se Kumpošt vyjadřovat nechce. "Nebudu komentovat něco, u čeho nejsem už více než půl roku," říká. "Vím jen, že my jsme měli pohár ve Vesci připravený tak, aby se sníh odnikud dovážet nemusel. Zvlášť, když v prosinci mrzlo, dalo se sníh v pohodě nasněžit. A Snowhill (provozovatel areálu na Ještědu - pozn. red.) to umí. " Podle Kumpošta měli organizátoři přichystaný scénář s pěti obrovskými rezervoáry sněhu. "Kapacita děl je víc než dostatečná, je téměř čtyřnásobná, než mají například v Novém Městě na Moravě," říká Kumpošt. Podle něj stavba areálu za zhruba 300 milionů korun jsou dobře investované peníze, a to i přes to, že závodní trať je náročná.

"Měli jsme ideu, že se tu vybuduje ještě rekreační kolečko, in line dráha, kde by mohly děti bruslit s hudbou, rodiče by si mohli posedět vedle v restauraci. Vedle toho by tu mohly být dráhy pro závody na horských kolech a například i adrenalinový park, jako je třeba na Malé Skále nebo v Harrachově," říká Kumpošt. Podle něj je to ale otázka kvalitního provozovatele. "Toho ale musí vybrat město, kterému areál patří," doplnil.

Odborník FIS: V Jizerkách nebyly podmínky Podle experta FIS, bývalého děkana Lesnické a dřevařské fakulty brněnské univerzity a bývalého ředitele závodů Zlatá lyže v Novém Městě na Moravě Ladislava Slonka, by bylo uspořádání mistrovství v Jizerských horách nereálné. "Musel by se změnit lesní zákon a zákon o chráněných oblastech, a to by Zelení nikdy nedopustili," říká Slonek.

Podle něj uvažovali organizátoři varianty Bedřichov, Hrabětická louka, jablonecké Břízky, ale třeba i Pilínkov v Liberci. "Například v Bedřichově bychom museli rozšířit stadion až k lesu, trati bychom museli zdvojnásobit a silnici z České chalupy do Bedřichova rozšířit a postavit parkoviště pro tisíc aut, což neprošlo," říká Slonek. "Jestliže někdo říká, že se mohl závod přesunout do Jizerek, tak lže."

Podle něj byla výsypka ve Vesci poslední a jedinou šancí Liberce. "To, že je to nízko, nerozhoduje, závody se dnes stejně všude jezdí na umělém sněhu," říká Slonek. "Liberec si vůbec neuvědomuje, co má a jakou má obrovskou šanci se zviditelnit. Získá tím nejen město, ale například i univerzita, která by jen těžko sháněla peníze na opravu kolejí. Jako bývalý děkan to vím nejlépe."

 (neilustrativní foto)

Obrazek