Jdi na obsah Jdi na menu
 


Mladá fronta DNES - Zachraňují kaple. V poslední chvíli

7. 8. 2008

Zdroj: Mladá fronta DNES
Datum: 7.8.2008
Název: Zachraňují kaple. V poslední chvíli

ZÁCHRANA PAMÁTEK. Mnohé kaple za minulá léta silně zchátraly. Liberec dává na záchranu kapliček ročně statisícové částky a po opravené kapličce na Bedřichovce v Liberci - Machníně přišly na řadu také podobné stavby v Pilínkově a ve Vesci.

Liberec - Ještě před třemi roky byla kaple Panny Marie v liberecké osadě Bedřichovka zapsaná do krajského seznamu nejohroženějších památek a svatostánek připomínala jen vzdáleně. Zborcené zdi s propadlou střechou, zřícenou věžičku podpírala už jen koruna starého vykotlaného stromu. Osud památky na odpis ji ale nepotkal a dnes patří zase k chloubě zdejší osady.
"Povedlo se nám ji zachránit, ale opravdu na poslední chvíli, další zimu by tu zbyla jen hromádka cihel," říká Jaroslav Čech ze správy budov libereckého magistrátu, který má opravy budov na starosti. Kaple v Bedřichovce patří mezi ty, které se liberecká radnice v posledních letech snaží zachránit.
"Není to lehké, protože drobných památek, mezi které patří kapličky, křížky, pomníčky, sošky svatých a další drobné sakrální objekty, je na území Liberce několik desítek, a peněz je málo," říká Čech.

Pilínkovské kapličce uškodili vězni z Minkovic Město dává na záchranu kapliček ročně statisícové částky a po kapličce v Bedřichovce přišly na řadu i její "sestry" v Pilínkově a ve Vesci.
Kaple svatého Vavřince na návsi v Pilínkově tvoří se zdejší historickou hasičskou zbrojnicí přirozený celek. Zatímco hasičská zbrojnice je už opravená, kaplička obnovou prochází. Podle Čecha pozdně barokní kapli z roku 1771 v 70. letech minulého století opravovali odsouzení z nedaleké minkovické věznice, ale moc jí nepomohli. Spíš naopak. "Opravili ji dost nešetrně, například v klenbě zabetonovali vchod do věžičky, takže se tam dá vlézt jen po žebříku. Na střechu položili dřevěné šindele, které už jsou dnes v hrozném stavu. Navíc jsme z dobové fotky, kterou jsme získali až nyní, zjistili, že tam původně byla břidlice, takže ji tam zase chceme vrátit," popisuje Čech.
Předsedkyně osadního výboru Pilínkov - Hluboká Helena Čeřovská si spolupráci s libereckou radnicí při opravě kapličky na pilínkovské návsi pochvaluje. "Náves s kapličkou, zbrojnicí a historickými domky je pohlazením pro lidi uprostřed směsi různých stylů, ve kterých se tu stavělo." Kaplička v Pilínkově by měla být hotová do zimy.
Něco přes dvě stě tisíc korun by měla stát obnova další kapličky svaté Trojice v Liberci - Vesci. V roce 1708 ji nechala postavit rodina Halbichových. Kaple sice není zařazená mezi památkově chráněné objekty, ale určitě by byla velká škoda nechat ji spadnout. Místní lidé říkají, že se u ní pomodlil i císař František Josef I.
Její opravy se ujali žáci Střední odborné školy strojní, stavební a dopravní v liberecké Truhlářské ulici. Vesecká kaplička není jejich prvním dílem. Opravili už kapličku v Liberci - Pavlovicích. "Vzniklo to tak, že jsme jezdili okolo a všimli si, že je v hrozném stavu, a tak vznikl nápad obnovit ji," říká Vladimír Moc, zástupce ředitele školy pro praktickou výuku. "Kluci to vzali jako součást praxe, ohromně je to bavilo."
Na opravě se vystřídali tesaři, zedníci, zámečníci i truhláři. Podobně je tomu i nyní ve Vesci. "Nejsložitější je tu asi velká kopulovitá dřevěná střecha, která má velmi nezvyklý a nepravidelný tvar," popsal Moc. "Některé práce ale musíme zadávat, protože takové obory u nás nemáme, například pokrývačské práce."
Po skončení opravy střechy a zdiva, přijdou na kapli dubové dveře a mříž, aby stavba větrala.
Podle Čecha by si opravu zasloužila i kaple svatého Vojtěcha v Liberci - Ostašově. "Jde ale o větší stavbu než o malou kapličku, takže oprava bude mnohem dražší. Kaple navíc patří církvi, která na opravu nemá peníze," poznamenal Čech. "Místní lidé se snaží o obnovu kaple a zahájili mezi sebou sbírku, ze které jsme pořídili alespoň mříže. Kapli totiž v minulosti několikrát vykradli."Sv. Vavřinec, patron kuchařů, účetních, 10. srpna

Narodil se kolem roku 230 ve Španělsku. Byl jedním ze sedmi římských jáhnů a měl na starosti chudé. Byl umučen r. 258 v Římě a nad jeho hrobem dodnes stojí slavná bazilika. Svátek má 10. srpna a meteority, které se v těch dnech na obloze objevují, jsou někdy nazývány „Vavřincovy slzy“. K jeho svátku se pojí mnoho lidových pranostik. Byl sťat, ale před popravou byl ještě opékán na rožni. Vypráví se, že císař po něm chtěl,aby mu přinesl poklady církve, protože věděl, že Vavřinec sbírá dary pro chudé. On mu však přímo přivedl ty chudé, a řekl, že oni jsou pokladem církve. To císaře tak rozzuřilo, že sám přikládal na oheň, kterým Vavřince před popravou mučili navíc. Proto je patronem kuchařů. A protože dary pro tehdejší charitu musel pochopitelně poctivě zapisovat a odpisovat, je také patronem účetních. Za svého patrona si ho vybrali i ostatní, kdo pracují s ohněm: hasiči, žehlířky, nožíři a zbrojíři, kteří kují své nástroje, také sládkové, hostinští, skláři a další.