Jdi na obsah Jdi na menu
 


Mladá fronta DNES - Libercem povede Hitlerova silnice

15. 9. 2008

Zdroj: Mladá fronta DNES
Datum: 15.9.2008
Název: Libercem povede "Hitlerova silnice"

Radnice chystá nový průtah městem. Částečně povede po silnici, kterou na konci třicátých let naplánoval Hitler.

Liberec - Liberecká radnice chystá nový průtah městem. Spojí obě průmyslové zóny v Doubí a Růžodole přes Hanychov. Částečně vede po stopách tzv. Hitlerovy dálnice. Řidičům by měl usnadnit jak cestování mezi některými libereckými části města, tak i odlehčit dopravě na hlavním tahu městem. Náklady na celou stavbu, která nezačne dříve než za tři roky, se blíží k miliardě korun.
"Pokud se něco na stávajícím průtahu městem stane, do patnácti minut stojí celé město. Je potřeba mít alternativu," říká primátor Jiří Kittner. Proto město před časem vzkřísilo myšlenku postavit druhý průtah. V úřednické řeči jde nyní o "městskou obvodovou sběrnou komunikaci".
Město udělalo první velký krok k celé stavbě. Zažádalo o první povolení nutné ke stavbě. Na krajském úřadu začalo zjišťovací řízení, které má ukázat, zda je nutné celou silnici posoudit podle přísnější studie o vlivu na životní prostředí. Její projednávání by schvalování prodloužilo nejméně o rok. "Není to vyloučené, je tam jedno místo, kde by k těmto problémům mohlo dojít," tvrdí vedoucí odboru strategie a územní koncepce Petr Kolomazník.
Nová silnice měří přes osm kilometrů. Je navržená jako dvouproudá devět metrů široká vozovka. To je oproti někdejším plánům změna: původně se počítalo se čtyřproudou. Většinou vede přes nezastavěné plochy. "Vede i přes pozemky některých v Liberci známých spekulantů," dodal Kittner. Město se tak bude muset dohodnout například s Lukášem Plechatým, který vlastnil rozsáhlé pozemky ve Vesci v areálu na mistrovství světa či na stavbu obchvatu okolo České Lípy. Město ale bude muset pozemky vykoupit také například od společností S Group (dříve Syner) nebo Investorsko inženýrská. Podle Kittnera je zatím jen jeden majitel pozemků, který je zásadně proti stavbě a odmítá jednání. Pro majitele pozemků není silnice novinkou: v územním plánu se s ní počítá a nesmí se na nich proto stavět.
Silnice začne na křižovatce ve Svárově z výpadovky na Děčín. Povede přes růžodolskou průmyslovou a obchodní zónu, Karlinky, Ostašov, Horní Hanychov a Pilínkov do průmyslové zóny v Doubí, odkud povede na výpadovku do Prahy. Nová vozovka by měla vyřešit i závazek, který dal stát japonskému Densu při lákání do zdejší průmyslové zóny. Tehdy Japoncům CzechInvest slíbil druhou silnici do zóny, na kterou se stále čeká.

Kde město sežene peníze?
Jasné zatím není, z čeho město silnici zaplatí. Primátor Kittner připouští, že město rozhodně nemá na to, aby celou silnici zaplatilo. "Budeme se snažit, aby ji zaplatil kraj z evropských dotací," dodal Kittner.
O novém průtahu městem se mluví i jako o Hitlerově dálnici. Tento pojem vychází z dálnice, kterou Hitler přes Liberec naplánoval, a která se začala stavět v roce 1939. Nový průtah částečně kopíruje její trasu. Dodnes jsou na řadě míst patrné zbytky po této silnici, která v Liberci ale nebyla dokončena a zůstaly po ní jen některé náspy či zářezy.

 

Obrazek