Jdi na obsah Jdi na menu
 


Válečná munice hrozila v Pilínkově

23. 2. 2008

Válečná munice hrozila v Pilínkově

Policejní pyrotechnici v našem okolí zneškodňovali v únoru nebezpečnou munici, pozůstatek II. světové války. Na stráni nad ulicí Puškinova, ve směru k Ještědskému hřebenu, byla nalezena Pancéřová pěst.

Z historie:

V roce 1943 byla tato zbraň zaváděna do výzbroje, ale plně se její potřeba objevila až v době velkého posilování sovětských tankových sil v následujícím roce. Obrovskou výhodou takové zbraně byla vzájemná nezávislost rychlosti dopadu výbušné střely a jejího účinku. Jednalo se o Panzerfaust 30 klein, zvaný též Faustpatrone 30 nebo v německé vojenské hantýrce Gretchen. Český název zní „Pancéřová pěst“. Celková hmotnost jednorázově použitelné zbraně byla 3,2 kg, byla použitelná do vzdálenosti 30 metrů a v této vzdálenosti dokázala probít kolmý pancéř o síle 140 mm.

Průběžně se zvyšovala hmotnost hnací náplně, vylepšoval se systém roznětu trhaviny a zvětšovalo její množství včetně variací jejího tvarování a ráže hlavice. Již u Panzerfaustu 30, tedy druhé verze v pořadí, byla průbojnost hlavice zvýšena na 200 mm, a to kvůli potřebnému účinku na čelní šikmý pancéř tanku T-34.

(ilustrační obrázek)

Obrazek

(sš)